Termin pokosu należy uzależnić od wielu czynników, m.in. pogody, godziny, miejsca uprawy, występujących na użytku roślin, czy nawet wysokości pracy kosiarki. Zbiór pierwszych plonów z użytków zielonych należy uzależnić od składu występujących roślin, jednak co zrobić w przypadku mieszanek traw? Jaką wysokość powinna mieć roślinność w momencie jej ścięcia? Przy odpowiednim zadbaniu pokos można wykonywać kilka razy w okresie wegetacji. By to umożliwić, po zbiorze pierwszego pokosu należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Zobaczmy jak dobrać warunki by cieszyć się oczekiwanym efektem.
Pierwszy pokos na użytkach zielonych
- Do zbioru pierwszego pokosu na użytkach zielonych powinno się przystąpić, gdy trawy się kłoszą. Na kolejność przystępowania do zbiorów poszczególnych typów zbiorowisk trawiastych wpływa ich typ florystyczny.
- W sytuacji, gdy na łące występuje wiele gatunków traw, należy skosić je, gdy wykłosi się dominujący gatunek. Jeżeli proporcje są podobne, to warto skosić trawę wcześniej, zanim zacznie przekwitać.
- Warto przy planowaniu koszenia zwrócić uwagę na panujące w ostatnim czasie warunki atmosferyczne. Sprawdza się to przede wszystkim w przypadku produkcji siana, gdzie niezbędne jest suszenie runi kilka dni po pokosach.
- Najlepszym czasem na koszenie są godziny poranne, zaraz po obeschnięciu rosy, przy słonecznej pogodzie. Warunki te mają pozytywny wpływ na schnięcie trawy po skoszeniu.
- Zalecana wysokość traw do koszenia to 5-6 cm.
- Bardzo ważne jest, aby po pierwszym pokosie zasilić ruń azotem. Bez względu na rodzaj podłoża azot należy podać nie wcześniej jak 7-10 dni po zebraniu pokosu. Bardzo ważne jest, aby trzymać się w tych ramach czasowych, żeby nie zaszkodzić roślinie. Ilość azotu uzależniona jest od rodzaju gleby.
-
- Gleby organiczne – 30-40 kg N/ha
- Gleby mineralne – 40-60 kg N/ha
Czy w ciągu roku wykonuje się dodatkowe pokosy trawy?
Przy polskich warunkach klimatycznych, kiedy zmienna pogoda nie daje się mocno we znaki (długotrwałe deszcze lub susze) w zależności od poziomu nawożenia i terminu pierwszego pokosu traw kolejne pokosy można wykonywać w następującym czasie:
- Łąki 2-kośne: 25.05.-10.06. i 20.07.-10.08.
- Łąki 3-kośne: 20-25.05., 01-10.07. i 05-15.09.
A kiedy pokos trawy na kiszonki?
Decydując się na koszenie, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, kiedy trawa ma najwięcej wartości odżywczej. Jak się okazuje, po pierwszym pokosie ma ona najwięcej potrzebnych cukrów. Ciężko wyznaczyć sztywny termin, którego należy się trzymać, planując zbiory. Wszystko zależy od biologicznej dojrzałości roślin oraz występującej pogody w danym regionie.
Uprawa lucerny
Najlepszym czasem do zasiania lucerny jest wiosna (kwiecień-maj) w siewie czystym lub w roślinę ochronną. Norma siania lucerny to od 10 do 20 kg na 1 ha. Lucerna wykorzystywana jest na siano, zielonkę, sianokiszonkę, susz i koncentrat białkowo-ksantofilowy. W latach pełnego użytkowania należy zebrać 3-4 pokosy. Jako że lucerna jest rośliną, która bardzo potrzebuje światła, należy zbierać ją w godzinach porannych. Lucerna jest rośliną bardzo wymagającą pod względem klimatycznym, glebowych i technologicznym, przez co nie może być uprawiana w każdym województwie.
O wartościach odżywczych kiszonek i potrzebnym sprzęcie do obróbki plonów dowiesz się tutaj.
Zobacz również: Jak chronić plony?
Źródło:
https://www.kalendarzrolnikow.pl/2974/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-uprawie-lucerny
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/terminy-dla-lucerny,630.html