Lipiec to bardzo aktywny wśród rolników okres, mających wtedy ręce pełne roboty. Jednym z obowiązków przypadający na ten gorący okres jest drugi pokos trawy. Jak wskazują badania, to ten I pokos sprawia, że trawa zachowuje najwięcej wartości odżywczych przekazywanych poprzez pożywienie zwierzętom, jednakże drugi zbiory są równie ważne. Aby utrzymać wysokie właściwości trawy z II pokosu, warto zabrać się za jej obcinanie we wczesnych fazach dojrzewania. Wartości przekazywane zwierzętom z pokarmu mają bardzo duży wpływ na ich rozwój. Zaleca się, aby trawy z I pokosu podawać krowom w początkowej fazie laktacji, a te z pozostałych pokosów w późniejszych fazach.
Co z nawożeniem?
Bardzo ważne jest nawożenie azotem po I pokosie. Decydując się na zastosowanie konkretnej ilości należy przemyśleć ile pokosów planujemy. Nawozy azotowe mają działanie krótkotrwałe, należy więc dzielić dawki i dostosowywać do potrzeb runi i warunków siedliska.
- Jeżeli kosimy łąki tylko 2 razy zalecaną dawką jest 40 – 60 kg N/ha
- Jeżeli planujemy kosić 3 razy to po I pokosie zaleca się podanie 50 kg N/ha, a po II
ok. 40 kg N/ha
Warto pamiętać, że ilość używanego azotu zależy od rodzaju gleby i składu botanicznego runi.
Lucerna – jedna z najlepszych roślin pastewnych
Największą zaletą lucerny jest uzyskanie stosunkowo dużo plonów, w porównaniu do innych roślin pastewnych. Aby uzyskiwać z rośliny to, co najważniejsze, warto przestrzegać terminów zbiorów. Najczęściej lucerna koszona jest w III pokosach. I pokos kosi się w fazie pąkowania, II w fazie kwitnienia, a III na początku października. Trzykrotne użytkowanie lucernika pozwala na osiągnięcie dużych plonów suchej masy. Z każdym pokosem zmniejszają się wartości odżywcze rośliny.
Lucerne nawozi się potasem i fosforem. Wspomaga to porost rośliny. Nawożenie powinno być obfite, zwłaszcza w glebach lżejszych. Lucerna wymaga średnio 80 kg/ha fosforu oraz 100-140 kg/ha potasu w warunkach średniej zasobności gleby w te składniki. Warto rozłożyć dozowanie potasu na dwie równe dawki. Odpowiednim czasem na podanie pierwszej dawki jest wczesna wiosna. Drugą dawkę warto podać po I pokosie. Roślina jest bardzo wrażliwa na niedobór wapnia, magnezu, boru i molibdenu, warto więc zwrócić uwagę czy gleba zaopatrzona jest w te składniki.
O wszystkich tajnikach traw i roślin pastewnych, które wykorzystywane są do pokarmu m.in. bydła mlecznego dowiesz się tutaj.
Zobacz również: Budowa obory
Źródło:
https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/pastewne/terminy-dla-lucerny,630.html
https://www.agrofakt.pl/zielonki-siano-kosic/
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/nawozenie-pod-ii-pokos/