Jeżeli wpadłeś na pomysł, aby zająć się hodowlą bydła, to koniecznie musisz w pierwszej kolejności zainwestować w miejsce, gdzie będziesz mógł się nim zajmować- jest to obora. Na początek warto zaplanować, jak dużą hodowlę planujesz, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na wielkość obory. Nie przejmuj się, jeżeli nie jesteś w stanie dokładnie oszacować, ile krów będziesz miał za np. 10 lat, oborę możesz w każdej chwili powiększyć. Oczywiście wiążę się to z dodatkowymi kosztami w późniejszych latach, ponieważ ciężko oszacować, w jakiej cenie będą wówczas materiały budowlane. Jeżeli natomiast nie masz warunków finansowych do wybudowania bardzo dużej obory, wybuduj mniejszą, a w późniejszych latach, kiedy hodowla zacznie na siebie zarabiać, będziesz mógł zainwestować w dobudówkę.
Z jakimi kosztami musimy się licząc planując budowę obory?
Bardzo ciężko jest oszacować dokładny koszt budowy. Jest wiele czynników, które składają się na jej cenę, m.in. wielkość, aktualny cennik materiałów budowlany, czy rodzaj obory. Szacuje się, że średnio trzeba liczyć minimum 4 000 zł na jedno stanowisko. Cena ta jest stosunkowo niska i podana na podstawie budowy tańszej obory. Ceny, przy wciąż wzrastającej inflacji, właściwie z dnia na dzień idą w górę, a materiały budowlane, prąd mają ogromny wpływ na obecne ceny rynkowe. Wielu hodowców przekłada swoje plany na kolejne lata, chcąc uniknąć brania ogromnego kredytu oraz kosztów związanych ze spłatą.
Nowoczesna obora
Wielu hodowców stawia na innowacyjne rozwiązania, decydując się na budowę nowoczesnej stodoły. Wiąże się to ze zdecydowanie większymi kosztami, ale również dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, znacznie odciąża gospodarzy oraz wzmaga produkcję mleka. Z czego się składa nowoczesna obora?
- Automatyczne dojarki,
- Roboty do wydawania pokarmu dla zwierząt,
- Elektroniczne systemy monitorujące stado,
- Roboty sprzątające oborę,
- Materace wodne w legowiskach dla krów,
- Certyfikowane pomiary mleka,
- Nowoczesny schładzalnik mleka,
- Urządzenia wykrywające ruje u krów.
Koszt tak nowocześnie zautomatyzowanej obory wolnostojącej sięga kilku milionów złotych! Nie wielu hodowców jest w stanie pozwolić sobie na taką inwestycję, więc starają się minimalizować te koszty, budując mniejszą lub mniej zautomatyzowaną oborę. Możliwości są teraz bardzo duże, a z każdym rokiem innowacje się rozwijają. Konstruktorzy budownictwa są w stanie wybudować oborę w każdym rozmiarze, w zależności od oczekiwać klienta.
Jak wygląda budowa obory pod względem formalnym?
- Na początek udaj się do urzędu gminy/miasta po wyrys i wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub po wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
- Do wniosku o ustalenie warunków zabudowy należy dołączyć załączniki zawierające:
- Kopie mapy zasadniczej (oryginał) w skali 1:100 lub 1:500,
- Dodatkową kopie mapy zasadniczej z propozycją zagospodarowania terenu – lokalizacją obiektu, zjazdem, oznaczeniem obszaru oddziaływania inwestycji.
- Dokumenty potwierdzające dostęp do energii elektrycznej, wodociągu, kanalizacji sanitarnej, projektowany zjazd z drogi (wypis z rejestru gruntów, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, dowód należnej opłaty skarbowej).
Decyzję o warunkach zabudowy wydają władze miasta (wójt, burmistrz lub prezydent). Czas oczekiwania wynosi od 61 do nawet 181 dni. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i zacząć składanie wniosków z dużym wyprzedzeniem.
Obory obecnie są znacznie większe i wyposażone w najnowsze technologie ułatwiające pracę hodowców. O tym jaki ma to wpływ na bydło i na co warto zwrócić uwagę przy budowie nowej obory dowiesz się tutaj.
Zobacz również: Jak cyfryzacja zmienia hodowlę?
Źródło:
https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/sposob-na-tania-obore,74989.html