Nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt pozwala w coraz wydajniejszy sposób zajmować się zwierzętami. Jest to duże ułatwienie dla hodowców, a co najważniejsze jest to całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Cyfryzacja na rynku rolniczym coraz bardziej rozszerzana. Marki, np. DeLaval stale wprowadzają nowsze rozwiązania, usprawniające pracę hodowców. Sprawdź jak automatyzacja i robotyzacja wspierają inteligentne rolnictwo. Jakie maszyny są najczęściej wykorzystywane przez hodowców bydła?
Cyfryzacja w hodowli bydła mlecznego
- Automatyczne żywienie- Delaval Optimat
Dzięki użyciu maszyny można zaoszczędzić nawet 1,5 godziny w stadzie 120 krów. Urządzenie regularnie dostarcza pokarm na stole paszowym zapewniając krowom nieustannie pożywienie. Dostarczane zwierzętom pożywienie musi być odżywcze, ale również atrakcyjne dla zwierząt. Poprzez funkcję mieszania podawane pożywienie jest pełnowartościowe, a zwierzęta nie wybierają najsmaczniejszych składników, spożywając cały dostarczany im pokarm.
- Mobilny robot podgarniający paszę- DeLaval OptiDuo
Krowa podczas wyjadania ze stołu paszowego jest ograniczana przez drabinę paszową. Zwierzę może sięgać po pokarm tylko na odległość równą wyciągniętej szyi, łba i wysuniętego języka. Zastanów się ile czasu wcześniej, musiałeś poświęcić na podgarnianie paszy. Głównym zadaniem maszyny jest zgarnianie rozrzuconej paszy oraz podrzucanie jej bliżej krów. Badania potwierdziły, że robot spełnia swoją rolę, a krowy nie boją się go, chętnie spożywając dostarczany pokarm. Jest to świetny przykład jak cyfryzacja usprawnia lub wręcz niweluje ilość pracy ludzkiej. - Mobilny robot sprzątający obornik- DeLaval RS450
Utrzymanie czystości w oborze może być trudne. Z pomocą przychodzi robot przystosowany do czyszczenia podłóg rusztowych z odchodów. Nieczystości wpychane są w szczeliny ruszt do kanałów. Robot może poruszać się po trasie przez ponad 60% dnia, nie zakłócając spokoju krów. Jego stosowanie pozwala utrzymać higienę, jak i przyczynia się do poprawy zdrowia racic. Robot zasilany jest przez akumulator, a po wykonaniu trasy czyszczenia wraca do bazy ładującej.
- Stacjonarny robot udojowy- DeLaval VMS
Czasy, w których dojenie ręczne były codziennym obowiązkiem dawno się skończyły. Przy hodowli dużej ilości krów byłoby to wręcz niemożliwe. Aby ułatwić hodowcom codzienne dojenie stworzony został system zmechanizowanego udoju. Najnowocześniejszą formą są stacjonarne roboty działające całą dobę, do których krowy podchodzą same, zachowując kolejność wchodzą do kojca udojowego. Aby zachęcić i uspokoić zwierzęta dostarczana jest dodatkowa porcja paszy. Zabieg automatycznego doju jest całkowicie bezbolesny. - Automatyczne czochradło stacjonarne- DeLaval SCB
Dbając o komfort krów oraz spokój stada warto pomyśleć o czochradle. Czochradło ma odpowiednią, przyjazną zwierzętom prędkość obrotów. Służy ono do czesania włosia, tym samym eliminuje swędzenie, pobudza krążenie krwi, zapewnia spokój w stadzie, komfort i dobrostan zwierząt.
Cyfryzacja w oborze- zobacz na własne oczy!
O tym jak w innowacyjny sposób można prowadzić swoją hodowlę możesz dowiedzieć się na podstawie Gospodarstwa Rolnego Pana Tomasza Janasa z Niemczyna (woj. Wielkopolskie) więcej informacji tutaj.
Czytaj również: Produkcja mleka