Podstawą diety bydła jest kiszonka. Dostarcza ona potrzebnych składników odżywczych, dlatego tak ważny jest odpowiednio przeprowadzony proces jej kiszenia. Zawarte w kiszonkach składniki przekładają się na jakość czy nawet smak mleka! Odpowiednio dobrana folia rolnicza umożliwi przeprowadzenie procesu kiszenia w jak najlepszych warunkach.
Folia rolnicza do sianokiszonki
Chcąc uzyskać sianokiszonki, konieczny jest wybór odpowiedniego rodzaju folii rolniczej, która odpowiada za powstanie odpowiednich warunków do zaistnienia procesów fermentacyjnych bez udziału tlenu. Folia powinna być odporna na przebicia i przedarcia. Ważne jest, aby chroniła kiszonkę przed promieniami UV. Poniżej przedstawiamy charakterystykę folii najczęściej wybieranych przez rolników.
- AgroWrap
-
- 7-warstwowa, odporna na promienie UV do 12 miesięcy, bardzo mocna, dzięki wielowarstwowości odporna na przedarcia.
- ECO AGRI
-
- 5-warstwowa, wykonana z wysokiej jakości surowców z dodatkiem regranulatu, produkowana metodą rozdmuchu (blow), ekologiczna, chroni przed promieniami UV.
- AGROSIL
-
- 5-warstwowa struktura zapewnia lepszą barierę dla gazów i lepiej hermetyzuje sianokiszonkę, chroni przed promieniami UV, produkowana metodą rozdmuchu (blow), odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
- Folia nowej generacji
-
- Wykonana z innowacyjnych surowców z dodatkiem regranulatu, stanowi gwarancję najwyższej jakości, odporna na przebicia, posiada właściwości grzybobójcze, odporna na promieniowanie UV, odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
- GREEN MASTER
-
- 5-warstwowa struktura zapewnia lepszą barierę dla gazów i lepiej hermetyzuje sianokiszonkę, zabezpiecza przed promieniowaniami UV, odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
- 5-warstwowa struktura zapewnia lepszą barierę dla gazów i lepiej hermetyzuje sianokiszonkę, zabezpiecza przed promieniowaniami UV, odporna na zmienne warunki atmosferyczne.
Źle dobrana folia rolnicza- to jest problem!
Źle dopasowana folia lub złej jakości może przyczynić się do:
- przedziurawień i rozdarć folii
- zbierania się wilgoci
- przedwczesnej degradacji folii
- gnicia pasz
- pleśnienia pasz
- rozwoju niepożądanych mikroorganizmów
- plątania i zapychania folii
Jaki sprzęt warto użyć do formowania balotów?
- Owijarki – wykorzystywane do owijania słomy i siana w małych i średnich gospodarstwach. Sprzęt uzyskuje bardzo szybką prędkość owijania. Dobrze owinięte i pozbawione dostępu powietrza bele zachowują wszystkie potrzebne właściwości.
- Prasoowijarki – w jednym przebiegu zbierają, rolują i zawijają bele w folię. Ich zaletą jest oszczędność czasu i nakładów na paliwo.
O tym jak wybrać folie, jaki sprzęt stosować, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób przechowywać kiszonki możesz dowiedzieć się tutaj.
Zobacz również: Przechowywanie zbiorów
Źródło:
https://ergbierunfolie.pl/folie-rolnicze.html
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/uprawa/rolnicza-folia-biodegradowalna-jakie-korzysci-daje/