Uprawa niektórych plonów wymaga minimalnego zaangażowania, dzięki przygotowaniu podłoża i wybraniu odpowiedniego gatunku pod panujące warunki w danym regionie. Dlatego warto wspierać porost plonów za pomocą odpowiednich nawozów czy niezawodnych środków ochrony roślin. Niekiedy warto sięgnąć po nawóz organiczny. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku poszczególnych z nich.
Kukurydza na kiszonkę- jaki nawóz?
- Ze względu na ok. 3-krotnie większe pobieranie potasu niż fosforu przez kukurydzę, zaleca się stosować nawóz kompleksowy, o jak najszerszym stosunku fosforu do potasu.
- W przypadku kiedy gleba jest bardzo kwaśna, po zbiorze przedplonu zaleca się stosowanie wapna węglanowego na ścierń. Przy bardzo niskiej zasobności gleby w magnez zaleca się stosować wapno magnezowe, minimum 300-600 kg/ha dolomitu.
- Kukurydzę na kiszonkę można nawozić również organicznie. Najlepszym czasem na stosowanie obornika jest wiosna oraz jesień. Dodatkowo możemy zastosować 20m3/ha gnojówki w kwietniu.
Lucerna na kiszonkę, dobierz odpowiedni nawóz!
- Lucerna to roślina motylkowata, która współżyje z bakteriami brodawkowymi i za ich pomocą może korzystać z azotu znajdującego się w powietrzu.
- Nawożenie azotem jest ograniczone 20-30 kg/ha w momencie siewu.
- Oprócz mikroelementów konieczne jest również nawożenie potasem, fosforem, wapniem, siarką i magnezem.
Trawy na kiszonkę
- W sytuacji, gdy gleba ma odczyn niższy od optymalnego (poniżej 5,5), zaleca się stosowanie wapna na przedplon lub bezpośrednio po jego zbiorze.
- W przypadku optymalnego odczynu i niskiej zawartości gleby w magnez zaleca się, po zbiorze przedplonu, stosować wapno magnezowe w ilościach 500-1000 kg/ha dolomitu, co pozytywnie wpływa na wzrost trawy, a następnie na jakość paszy.
- W siewie wiosenny zaleca się nawożenie przedsiewne fosforem i potasem.
- Trawy w uprawie polowej bardzo dobrze wykorzystują składniki pokarmowe z gnojówki i gnojowicy.
Stosując nawozy warto zapoznać się z dokładnymi tabelami mieszania środków ochrony roślin. Dodatkowo należy uwzględnić prawne zalecenia uwzględniające aktualne normy, w kontekście zielonego ładu. Pamiętaj, że innych ziemia wymaga innych nawozów wiosną, a innych jesienią.
Tajniki roślin oddawanych na kiszonkę oraz sposób wspierania ich porostu poprzez nawożenie, tak by stały się pełnowartościowym pokarmem, poznasz podczas Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zobacz również: maszyny zielonkowe.
Źródło
https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/kukurydza-na-kiszonke.html
https://nawozy.eu/wiedza/poradnik-nawozenia/trawy-w-uprawie-polowej.html