Nie da się ukryć, iż wiele rynków zarówno wschodzących, jak i rozwiniętych mierzy się obecnie z napiętą sytuacją polityczną i gospodarczą. Na tym tle region Europy Środkowo-Wschodniej prezentuje się znacznie lepiej.
Jak komentuje McKinsey & Company w swoim raporcie „od czasu przejścia na gospodarkę rynkową prawie trzy dekady temu Europa Środkowo-Wschodnia przeżywała złoty wiek wzrostu. Dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej przeanalizowanych w raporcie – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia -odnotowały średnio 114-procentowy wzrost PKB na mieszkańca w latach 1996-2017, a wzrost w „wielkiej piątce” gospodarek Unii Europejskiej: Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zwiększył się zaledwie o 27 procent. Europa Środkowo-Wschodnia stała się zatem jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania na całym świecie. Umożliwiło to krajom z tego regionu częściowe zlikwidowanie luki gospodarczej w Europie Zachodniej, co wpłynęło na podniesienie standardów życia ogółem.
Co ciekawe, jak twierdzi Komisja Europejska, przy wzroście PKB o 4,2% w 2019 r. Polska plasuje się na drugim miejscu wśród najszybciej rosnących gospodarek w Unii. Jak potwierdza raport Deloitte, Polska jest również jednym z najlepiej radzących sobie państw, które przeszły transformację od gospodarki centralnie planowanej do gospodarki wolnorynkowej.
Dlaczego warto inwestować w Europie Środkowo-Wschodniej?
Według raportu Deloitte „region Europy Środkowo-Wschodniej w UE oferuje stosunkowo niskie koszty pracy i korzystne opodatkowanie, a od wiosny 2013 r. odnotowuje stałe tendencje wzrostu PKB w większości sektorów gospodarki”. Kiedy strefa euro rośnie o dodatkowy 1%, region Europy Środkowo-Wschodniej rośnie o dodatkowe 1,3%, co czyni go bardzo atrakcyjnym dla inwestorów!
Globalne prognozy rynku mleka
Jak potwierdza raport Rabobank, produkcja mleka w Europie (biorąc pod uwagę dane z roku poprzedniego i bieżącego) „odnotowała w marcu wzrost produkcji mleka, który powinien utrzymać się do roku 2020”. Jeśli chodzi o Chiny, popyt na przetwory mleczne wśród konsumentów pozostaje w tym roku stabilny, a ta tendencja powinna być kontynuowana co najmniej do 2020 r. Sytuacja na globalnym rynku produkcji mleka zostanie omówiona podczas V Narodowego Dnia Mlecznej Fermy (15.05.2020, Top Farms Głubczyce, Polska)
Przegląd rynku branży mleczarskiej – Europa Środkowo-Wschodnia
Według krótkoterminowych prognoz dla rynków rolnych UE (raport wiosna 2019, KE) „częste opady deszczu poprawiły produktywność traw. Stosunkowo niskie ceny pasz pozwoliły rolnikom na stosowanie większej ilości mieszanek paszowych, co częściowo zrekompensowało brak odpowiedniego pożywienia dla zwierząt w zimie. Te dwa elementy przyczyniły się do większych niż oczekiwano dostaw mleka w pierwszym kwartale 2019 roku”. W raporcie szacowane jest również, iż produkcja mleka w Polsce, Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii w najbliższym czasie wzrośnie.