Każdego roku doświadczamy innej pogody w podobnych okresach czasu. Chłodniejsze lato, cieplejsza zima, większe opady deszczu. Do tego anomalie pogodowe: wichury, burze, opady gradu latem. Coraz częściej występujące w Polsce trąby powietrzne, o których kiedyś się nie mówiło. Zmiany klimatyczne kojarzone są głównie z ociepleniem. Srogie zimy, które były normą w latach 80 już nie występują. Jak bardzo te wszystkie zmiany uprzykrzają życie hodowcą, którzy dla swoich zwierząt chcą wyhodować pożywienie?
-
Kukurydza na kiszonkę
Kukurydza jest rośliną o dużych wymaganiach termicznych zarówno do gleby jak i powietrza. Największym dla niej problemem są braki wody. Bardzo źle znosi wahania temperatur co może mieć negatywny wpływ na porost plonów. Przy niskich temperaturach tkanki rośliny są wodniste, łatwo się uszkadzają, co staje się przyczyną infekcji grzybowych i żerowania szkodników.
To również może Cię zainteresować:
Uprawiasz kukurydzę na kiszonkę? Zbliża się czas siewu!
-
Lucerna
Na tempo zmian jakościowych masy nadziemnej lucerny ma czynnik temperaturowy. Przy panujących wysokich temperaturach (32⁰C w dzień i 26⁰C w nocy)strawność suchej masy obniża się o 2-6% w porównaniu do warunków, gdy temperatury są umiarkowane. Zawartość włókna w roślinie może zwiększyć się, gdy w drugiej połowie maja jest chłodno i wilgotno. Skutkuje to brakiem wytwarzania pąków kwiatowych, a wysokość rośliny przekracza 1 m (silny okres wegetatywny). Najwięcej białka znajduje się w liściach i kwiatostanach. Produkując siano lub sianokiszonki z lucerny warto ograniczać straty najwartościowszych części roślin – liści.
-
Trawy
Trawy są najbardziej tolerancyjne w stosunku do warunków glebowych i atmosferycznych. Warto zwracać uwagę na okres wegetacji co zmniejszy prawdopodobieństwo występowania zbyt dużej ilości włókien. Do przesuszenia kiszonki z traw potrzebna jest wysoka temperatura.
Na jakie elementy zmienna pogoda ma największy wpływ?
- Występowanie szkodników (stonka kukurydziana, słonecznica orężówka, mszyce, ploniarka zbożowa, łokaś garbatek, śmietka ozimówka, miniarki, wciornastki).
- Coraz większe występowanie chwastów ciepłolubnych.
- Wzrost zagrożenia chorób plonów.
- Anomalie pogodowe mają wpływ na straty w plonach.
To w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć swoje uprawy, które elementy roślin najlepiej chronić, aby nadawały się na kiszonkę i jak reagować na co roczne zmiany pogody dowiesz się tutaj.
Źródło:
https://www.kagro.pl/aktualnosci/kilka-slow-o-pasowej-uprawie-roli
https://www.kalendarzrolnikow.pl/7918/zmiany-klimatu-i-ich-wplyw-na-rolnictwo
https://agronews.com.pl/artykul/wplyw-zmian-klimatycznych-na-rolnictwo-w-polsce/